معارفی از زیارت عاشورا

زیارت عاشورا نشان می دهد که ظلم در هر شکلی بد است /در زیارت عاشورا اهمیت مرز بندی حق و باطل را به صورت کامل می بینیم

در زیارت عاشورا حرکت از مفهوم است به مصداق .یعنی صرف اینکه مفهوم ولایت الهی و ولایت طاغوت را بدانیم کافی نیست و باید مصداقش را هم بدانیم و بشناسیم این را در زیارت عاشورا به ما می شناسانند.

به گزارش روابط عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری حجت الاسلام والمسلمین در جمع عزاداران سیدالشهداء علیه السلام به سخنرانی درباره زیارت عاشورا و عارف آن پرداخته و گفت:یکی از گنجینه های مهم که اهل بیت علیهم السلام در اختیار ما قرار داده است زیارت عاشورا ست ،زیارت عاشورایی که مملو است از معارف الهی .برای اینکه انسان هم شأن و منزلت اهل بیت علیهم السلام را بشناسد و هم بتواند خودش را به آن بزرگواران نزدیک نماید.زیارت عاشورا نیز مانند سایر زیارت ها با سلام آغاز می شود ؛سلام یعنی آن چیزی که ازطرف من به طرف شما می آید سلم است و هیچ آفتی در آن وجود ندارد نه ظاهری نه باطنی

حجت الاسلام امامی افزود:سلام  در این زیارت نامه یعنی اینکه شما از شر من در امان هستید یعنی من عملی را انجام نخواهم داد که باعث شود مکتب شما لکه دار شود .امام صادق(ع)فرمودند:مایه زینت ما اهل بیت شوید و مایه سرافکندی ما نشوید.در زیارت عاشورا با سلام دادن این را نشان می دهیم که یا ابا عبدالله از من به شما سلم و سلامتی و خوبی و خیر خواهد رسید و من به اسم و مکتب شما بدی و ضرری نخواهم رساند.

ایشان در ادامه گفت:در زیارت عاشورا در کنار سلام، لعن نیز وجود دارد ،یعنی من دشمنان شما را می شناسم و آنان را لعن می کنم و از آن ها اعلام برائت و بیزاری می کنم (می جویم)یعنی در زیارت عاشورا یک نفی و یک اثبات وجود دارد .اثبات اولیا الهی مانند سید الشهداء علیهم السلام و اصحاب با وفایشان و نفی دشمنان آنان .

از این دید وقتی به زیارت عاشورا نگاه میکنیم زیارت عاشورا در حقیقت تفسیر "لا اله الا الله "است. به این معنا که همانطور که در  لا اله الا الله در اول اله باطل را نفی می کنیم و می گوییم  هیچ  معبودی در عالم وجود ندارد الا الله و پروردگار متعال ،در زیارت عاشورا نیز می خواهیم بگوییم هیچ مولایی جز تو یا اباعبدالله حسین وجود ندارد  وهیچ ولی الهی نیست مگر شما یا ابا عبدالله و آن هایی که در مقابل این قرار داردند آن هارا نفی می کنیم .در حقیقت ولایت الله ثابت و با ولایت طاغوت انسان مقابله می کند و اعلان بیزاری و دشمنی می نماید.

مسئول نهاد رهبری دانشگاه صنعتی ارومیه در ادامه افزود:در زیارت عاشورا حرکت از مفهوم است به مصداق یعنی صرف  اینکه مفهوم ولایت الهی و ولایت طاغوت را بدانیم  کافی نیست و باید مصداقش را هم بدانیم و بشناسیم این را در زیارت عاشورا به ما می شناسانند.می بینیم که در زیارت عاشورا  اسامی نام برده می شود به طور مثال می گوییم خداوند لعنت کند شمر و ابن زیاد وآل مرجانه را یعنی آنان که در برابر ولایت الله قرار گرفته بودند آنانی که اولیاء طاغوت بودند  بعنوان مصداق و نمونه نام  می بریم و فقط درآن مفهوم باقی نمی مانیم بلکه می خواهیم افرادش را هم بشناسیم . در زیارت عاشورا ما انانکه را که  در حق سیدالشهداء ظلم کرده اند به صورت شاخص آن هارا باید بشناسیم و از آن ها اعلام بیزاری می نماییم.

زیارت عاشورا نشان می دهد که ظلم در هر شکلی بد است و هم می گوییم" لعن الله امت اسرجت و الجمت و تنقبت لقتالکم" یعنی خداوند لعنت کند بر افرادی که اسباب را مهیا کرد برای جنگ و جنگ هم با تو نکردند .یا ابا عبدالله و از خداوند می خواهیم آن ها را لعنت کند ."لعن الله الممهدین بتمکین من قتالکم " در یک جمله کلی می گوییم هر که هر قدمی برداشته است و هر آمادگی ایجاد کرده است برای اینکه در مقابل شما بایستد خداوند آن هارا لعنت کند .همانطور که می گوییم اللهم لعن اول ظالم ظلم حق محمد و آبل محمد یعنی نفی ظلم به هر شکلی .هم دشمنان را می خواهیم بشناسیم و هم آنان که مقدمه چینی کردند و هم آنان که ظلم را شروع کردند و هم آنان که ظالمانه در مقابل شما ایستاده اند و در حق شما ظلم کرده اند.

در پایان حجت الاسلام و المسلمین دکتر امامی گفت: در حقیقت آن کس که زیارت عاشورا را می خواند با ظلم در هر مرحله ای که اتفاق می افتد از آن بیزاری می کند. در زیارت عاشورا اهمیت مرز بندی حق و باطل را به صورت کامل می بینیم وفقط به صورت کلی به اسامی دشمنان اشاره ندارد ، بلکه کاملا شفاف و بدون تردید و محافظه کاری دست بر روی افراد می گذارد و لعنت می کنیم دشمنان سید الشهدا علیهم السلام را با اسمش و قبیله اش و اوصافش آن ها را لعن می کنیم. برای این که مرز بندی بین حق و باطل کاملا شفاف باشد که به همه این ها امروز نیاز داریم.

 

کلمات کلیدی
Mr Admin
تهیه کننده:

Mr Admin

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *