جلسه پرسش و پاسخ

فتنه 88 از جمله آزمون های سنگین اجتماعی بود.

حجت الاسلام والمسلمین امامی به مناسبت گرامیداشت ایام الله نه دی در برنامه زنده اینیستاگرامی با بسیج دانشجویی به سخنرانی پرداختند، مشروح جلسه به شرح ذیل می باشد.

به گزارش روابط عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه صنعتی ارومیه حجت الاسلام والمسلمین امامی به مناسبت گرامیداشت ایام الله نه دی در برنامه  زنده پرسش و پاسخ اینیستاگرامی با بسیج دانشجویی به سخنرانی پرداختند.  مشروح  جلسه به شرح ذیل می باشد.

 سوال: طبق آموزه های دینی جوامع اسلامی همواره درگیر آزمون ابتلا به فتنه هستند و ایمان جوامع اسلامی دلیلی بر این نیست که همواره آسوده زندگی کنندو امتحاناتی را نظیر فتنه خواهند داشت و این امتحانات فقط یکبار نیست بلکه پی در پی برای نسل های مختلف اتفاق خواهد افتاد. فتنه در تعبیر مقام معظم رهبری نیز یک نوع بیماری فرهنگی تلقی می شود. آیا به نظر شما طی سال های گذشته (از سال 88 به بعد) و به ویژه با توجه به اتفاقات سال 96 آیا این بیماری رو به بهبودی است؟ و یا اوضاع آن وخیم تر شده است؟

پاسخ: مساله آزمایش شخصی و اجتماعی انسان یکی از سنت های الهی است. از جمله دعاهایی که مستجاب نمی شود این است که دعا کنید که ای خدا ما را امتحان نکن. خداوند همه را امتحان می کند. این امتحان صرفا مختص اهل ایمان و یا غیر آن نیست. انسان در دار دنیا به شکل های مختلف امتحان خواهد شد. برخی از این امتحانات شخصی و برخی دیگر اجتماعی که بخش مهمی از این امتحانات محسوب می شود. برخی از این امتحانات اجتماعی به نحوه عملکرد خود افراد باز میگردد. در واقع نوعی امتحان فردی در درون این امتحان اجتماعی نهفته شده است. یعنی ممکن است بخاطر "نحوه عملکرد فردی یک شخص "در جامعه فتنه ای رخ دهد. حتی اینکه فردی ویژگی های خوب فردی خود را منعکس نکند خود می تواند منجربه بروز فتنه در جامعه شود. برخی از فتنه های اجتماعی نیز نتیجه ظلمی است که دیگران انجام می دهند. چون بعد اجتماعی انسان پیچیده است ، لذا فتنه های اجتماعی ای که رخ می دهد پیچیده است. باید توجه داشت یک جامعه دینی با توجه به ویژگی های خاص دینی ای که دارد، جنس امتحانات الهی و نیز ویژگی های فتنه های اجتماعی آن نیز با دیگر جوامع غیر دینی می تواند متفاوت باشد.

در خصوص کشور عزیزمان ایران اسلامی باید عرض کنم که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، ایران هر سال دچار آزمون های اجتماعی بوده است. منتهی برخی از این آزمون ها سبک و برخی دیگر سنگین بوده اند. فتنه 88 از جمله آزمون های سنگین اجتماعی بود. ایران در این آزمون سرپیچ تعیین کننده ای قرار گرفته بود. علل وقوع فتنه می تواند عوامل متعددی باشد که یکی از آنها وجود بیمار دلان در جامعه است. اوصاف اهل نفاق در نهج البلاغه ذکر شده است. وقتی که به این اوصاف دقت شود میبینیم که اهل نفاق همواره در جامعه حضور دارند. فتنه یک سرطان اجتماعی است که توسط اهل نفاق رقم زده می شود. وقتی در جامعه اسلامی برخی بخاطر عدالت اجتماعی ای که وجود دارد به اهداف و مقاصد خود نمی رسند، آن را در پیدایش فتنه بروز می دهند.

پیدایش و شروع فتنه ها کجاست؟ جایی هواهای نفسانی که تبعیت می شود و احکامی که بدعت گذاری می شود. پس نتیجه میگیرم تا زمانی که نفسانیت هست، فتنه هم هست. حتی زمان ظهور امام زمان(علیه السلام) هم جامعه عاری از فتنه نخواهد بود، بلکه ایشان با مدیریت خود آن را مهار خواهند کرد. بنابراین آنچه که برای جامعه بسیار اهمیت دارد این که باید پادتن(ضد) فتنه را بشناسیم که همان تبیین و بصیرت است. اگر در این زمینه ظرفیت های خود را فعال کنیم، جریان فتنه عقیم شده و شکست می خورد. فتنه در جایی بروز می کند که امکان مخلوط شدن حق و باطل وجود داشته باشد. لذا اگر ما بصیرت کافی داشته باشیم و بتوانیم حق را از باطل تشخیص دهیم، می توانیم مانع از بروز فتنه بشویم. لذا امروز تبیین دین و حقانیت یکی از بزرگترین معارف ما است. ما با فتنه های گوناگونی مواجه بودیم، هستیم و خواهیم بود.

سوال: در حال حاضر که در دی ماه 99 به سر میبریم آیا نشانه هایی از بروز فتنه وجود دارد؟ در کل نشانه های در پیش بودن فتنه چیست؟

پاسخ: ما هم اکنون درون فتنه هستیم. جریان فتنه ممکن است برخی اوقات کند و برخی اوقات تند باشد. شما هر زمانی دیدید که مسئولین،مردم جامعه را به سمت خود دعوت می کنند و یا در راستای تامین خواسته های خود سخن گفتند یا رفتار فسادگونه خود را میخواهند توجیه کنند، بدانید که این جامعه یک جامعه فساد زده است. وقتی می بینید که در جای جای این مملکت جاسوس میگیرند و افرادی فورا در دفاع از این جاسوسان توییت میزند، شما باید شک کنید. وقتی میبینید که اولویت دار ترین کارهای دولت "که قانون برایش مشخص کرده" در درجه چندم قرار می گیرد و یک بخشی از دولت مشغول حاشیه سازی است تا مردم را مشغول این حاشیه ها بکند، این خود ایجاد فتنه است. وقتی می بینید که هرجایی که لازم بوده خود آقای رییس جمهور از انقلاب و مقام معظم رهبری هزینه می کند و در جاهایی کار را به نام خود ثبت می کند و در جایی که کار خراب می شود می گوید که این کار، کار نظام بود.

خداوند در قرآن می فرماید آنچه که باعث می شود انسان به نفاق بیافتد و جزو احزاب فتنه بشود این است که خلاف وعده خود عمل کند. نفاق زمین بایر فتنه است. وقتی می بینید که می گویند که 100 روزه اوضاع اقتصادی کشور را بهبود می دهم و سپس هیچ کاری انجام نمی دهد، وقتی می گوید آب آشامیدنی این ملت هم وابسته به تحریم است که با برجام برداشته می شود، همه از علائم فتنه هستند.

خداوند متعال می فرماید یکی از راه های تسلط شیطان گسترش ترس در جامعه است. وقتی سایه جنگ را مطرح می کنند و می گویند :چهار کشور اروپایی میخواستند به ایران حمله کنند و چون من انتخاب شدم حمله نکردند، باید شک کنیم.

سوال: در ابتدای انقلاب اسلامی، ماه محرم به کمک انقلاب آمد و حضرت امام (ره) فرمودند که پیروزی حق، پیروزی خون بر شمشیر است. در فتنه 88 هم در روز عاشورا آن بی حرمتی که به اباعبدالله شد منجربه خروش مردم و حماسه 9 دی شد. که این خود منجر شد که رسانه های بیگانه از جمله BBC این تهمت را زدند که نظام از احساسات مردم سو استفاده کرده است. تحلیل شما در این خصوص چیست؟

پاسخ: اگر بی بی سی آن حرف را نمیزد باید تعجب میکردیم. یکی از قدرتمندترین ویژگی های ما ایرانی ها، دلبستگی ما به اهل بیت (ع) است. علی رقم اینکه در طول این 14 قرن، اتفاقات متعددی برای ایرانی ها افتاده است، ولی مردم هرگز نگذاشتند حرارت دلبستگی به اهل بیت (علیه السلام) کم بشود. همانطور که ملاحظه میکنید تمام انقلاب هایی که بعد از امام حسین (علیه السلام) رخ داده است، همه آن ها  از واقعه کربلا درس گرفته اند. در فتنه 88 میبینم که تمامی دشمنان ایران از جمله وهابیون، بهاییان، سلطنت طلبان و غیره همگی علیه ایران یک زبان شدند و یک اتحاد شیطانی را بوجود آوردند. و این نور سید الشهدا (علیه السلام) است که در تاریکی ها راه را برای افرادی که ظرفیت آن را دارند نشان می دهد. اگر ما در این راه مستدام باشیم همچنان فضل و نصرت الهی شامل حال ما خواهد شد.

سوال: به نظر شما مهمترین خواسته مردم در حماسه 9 دی چه بود؟

پاسخ: در حال حاضر بزرگترین مشکل و چالش جمهوری اسلامی ایران وجود مدیران ناکارآمد و نالایق است. ناکارآمدی نظام نتیجه ناکارآمدی برخی از همین مدیرانی است. جایی که نگاه ما از سر اعتقاد بود و کار ما کار علمی بود، پیروز خواهیم شد. به عنوان مثال میبینیم با وجودی اینکه بودجه نظامی کشور ما نسبت به بسیاری از کشور ها مانند آمریکا و عربستان بسیار پایین است، ولی چون مدیریت صحیح و علمی داریم؛ حرکت کردیم، در بسیاری از زمینه های نظامی حرفی برای گفتن داریم. ما با حداقل امکانات و با مدیریت صحیح توانستیم این اقتدار نظامی را بدست بیاوریم. مشکل بسیار بزرگی که امروز داریم مدریت خسته و بسته ای است که در برخی از جاها میبینیم. شما میبینید که مثلا میخواهند وزیری را استیضاح کنند، خودش قبل استیضاح استعفا میدهد و دوباره به همان فرد در وزارتخانه دیگری مسئولیت میدهند و دوباره از همان مجلس رای اعتماد میگیرد. بخشی از مدیریت دولت فعلی بسیار بسیار شبیه مدیریت زمان قاجار است.

سوال: کشور ایران شرایط خاص تر و متفاوت تری نسبت به سایر کشورهای دنیا داریم. به عنوان مثال در کشورهای اروپایی اگر مردم نسبت به مساله اعتراضی داشته باشند و بخواهند اعتراض خود در خیابان مطرح کنند کسی دخالتی نمیکند. مثلا اگر مردم سوئیس نسبت به مساله اعتراضی داشته باشند، کشور کروواسی هیچ گونه دخالتی نمی کند. یا حتی بسیاری از ابرقدرت ها هم دخالت نمی کنند. ولی در کشور ما هر موقع مردم خواستند نسبت به مساله اعترض  به حقی کنند یک سری افراد سود جو وارد جمعیت مردم شدند و جریان اعتراض بر حق مردم را به انحراف کشیدند. همچنین گروه های مختلف معاندین نیز در این اعتراضات دخالت کردند. و این منجر شده است که مطالبه گری در کشور پیچیده شود در حالی که مقام معظم رهبری می فرمایند مطالبه گری نه صرفا حق مردم بلکه وظیفه مردم است. با توجه به وجود این شرایط، مردم چگونه باید مطالبه گری کنند؟

پاسخ: قانون اساسی این حق را به هرکسی داده است که اعتراض کند. گاها ابزارهای خوبی هم برای این اعتراضات در اختیار مردم قرار داده است که از آن مطلع نیستند. هر یک از مردم می توانند نسبت به هر یک از نمایندگان و یا وزرا به مجلس شکایت کنند و مجلس باید به آن رسیدگی کند. ما باید این دست از قوانین را به اطلاع مردم برسانیم و آن را تبدیل به یک پویش کنیم، در قسمت هایی هم که قانون خلا دارد باید خود آن را به یک مطالبه تبدیل کنیم. نکته دیگر داشتن سازمان های مردم نهاد است که مبتنی بر پایش اطلاعات اجتماعی و مطالبه گرانه باشد که برای مطالبه گری "یک فرایند قانونی و ثمر بخش" ایجاد کند.

نکته دیگر داشتن رسانه های مردمی قدرتمند است که بتوانند برخی از اخبار را بدون ترس پوشش دهند. یکی از بزرگترین مطالبه های ما می تواند داشتن یک مجلس شورای علمی باشد به این معنا که افراد متخصص در هر رشته ای قوانین وضع شده در مجلس را به لحاظ علمی پالایش کنند.

سوال: مواقعی که فتنه رخ می دهد یکی از راه های اصلی که فتنه رفع بشود آگاهی مردم است. وقتی که فتنه ای رخ می دهد، میبینیم که رسانه های معاند شروع به سم پاشی و پوشش اخبار کذب می کنند و از کاه کوه می سازند. رسانه ملی ما به عنوان اصلی ترین مدافع حکومت، در ایام فتنه سکوت می کند و بعدها که این فتنه به وسیله هشیاری خود مردم دفع می شود، رسانه ملی تازه آن را پوشش میدهد. حال ما باید در این شرایط باید از کجا این آگاهی ها را کسب کنیم و چگونه حق را از باطل تشخیص دهیم؟

پاسخ: این سوال را باید از خود رسانه ملی کرد. رسانه ما رسانه ای در تراز انقلاب اسلامی نیست و بیشتر یک رسانه ملی است و توان این را ندارد که خود را همگام انقلاب جلو بکشد. اگر ما یک رسانه خلاق، پویا و وقت شناس داشته باشیم، رسانه ای که خود را محصور ساخته های دست خود نکند، قطعا اقبال مردم نسبت به این رسانه بیش از پیش می شد. یکی از مطالبات ما باید همین باشد. همچنین شما قشر تحصیل کرده می توانید در کنار رسانه ملی، برای ایجاد رسانه های محلی زمینه سازی کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کلمات کلیدی
Mr Admin
تهیه کننده:

Mr Admin

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *