به مناسبت گرامیداشت هفته قرآن

اگر روح مان کدر و دنیایمان پر از تکاثر شود از کوثر قران دور خواهیم شد

به گزارش سایت دفتر نهاد دانشگاه صنعتی ارومیه مراسم گرامیداشت ولادت امام حس عسکری(ع) و همچنین هفته ی قرآن و عترت  در دانشگاهها ؛ 23 آبان در نمازخانه دانشگاه با حضور دانشگاهیان دانشگاه صنعتی ارومیه برگزار شد.

در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین رضا شکرزاده مدیر گروه معارف اسلامی دانشگاه در خصوص عظمت قران کریم  به سخنرانی پرداخته و گفتند: عزیزان قرآنی که ما در دست داریم نباید تصورمان این طور باشد که خداوند این قرآن را نازل کرد و تمام، این تصوری اشتباه است. قرآن در شب قدر نازل شده است «انا انزلناه فی لییه القدر» و در شب قدر هر سال  نیز این تنزیل تکرار می شود

ایشان در ادامه افزودند: آیت الله جوادی آملی میفرمایند: قرآن آویختنی است نه انداختنی، قران حبل الله متین است و شکل نزول قران به صورت ممدود و ادامه دار.همان طور که می دانیم باران نزول پیدا میکند  و پس از نزول فقط در پایین است و نمیتواند بالا باشد، اما قرآن کریم به این صورت نیست، هزاران بلا تشبیه قرآن مانند سیمی است که یک طرف آن دست خدا و طرف دیگر آن دست بشر است" یدالله حکیم و یدالناس است"که این مقام ، والا ترین مقام قرآن است که ید الله الحکیم نامیده میشود و مرحله ی  عالیه آن است .

لذا اگر ما در قران داریم که لا یمسه الا مطهرون.یعنی آن را مسح نمی کنند جز مطهران، یک فلسفش این است که قران را با وضو باید مسح کرد اما فلسفه ی دیگر آن این است که قرآن حقیقت دارد. و حقیقت قرآن نیز نور است عین این حقیقت که ید الله حکیم و نزد خدا است  و به فرمایش پیامبر اکرم صلوات الله «حبل ممدود من السماء الی الارض» می باشد.

حجت الاسلام شکرزاده در ادامه با اشاره به حدیثی از امام حسن عسکری(ع) گفت: این امام معصوم فرموده اند: زیاد قرآن تلاوت کنید و ذکر زیاد بگویید وما با انجام این توصیه نورانی است که میتوانیم از قرآن این حبل الله ممدود استفاده بکنیم و بخوانیم و به مقامات عالیه برسیم .

ایشان در پایان سخنان خود گفت: اما اگر روح ما کدر شود و دنیایمان پر از تکاثر شود و به یاد مرگ نباشیم و دچار مادی گرایی و به دنبال دنیا و مطامع دنیا باشیم از کوثر قران دور خواهیم شد . بعضی ها فکر میکنند نمیخواهند نماز بخوانند اما در واقع  آنها نمی توانند نماز بخوانند این تکاثر ها  و گناه ها باعث غبار در دل شده و نمیگذارد راه حق را بروند.

کلمات کلیدی

تصاویر